SFO mesterskaberne

SFO FRISTEDET / STILLINGE SKOLE

DM VINDERE FOR HOLD I ODENSE IDRÆTS HALSmilerKan li'

 

 

Det blev en stor dag for de 4 spillere der præsenterede SFO Fristedet ogStillinge Skole i Odense Idrætshal d. 1-3-15.

Den røde løber var lagt ud i ankomst hallen, et kæmpe Dannebrog hængt op, og den absolutte danske senior elite spillede DM samme dag, så de gæve unger fra Vestsjælland var i fornemt selskab blandt lynhurtige folk.

 

Vejen til finalen var først gået over Kommunemesterskabet i Slagelse Kommune, i BTK Slagelse bordtennis klub lokaler i november
Her blev de 4 første pladser i hold turneringen besat af Stillinge hold.

Finalen blev en lokal gyser med et (6-6) resultat, og efter følgende måtte der først tælles sæt, og til sidst hver enkelt point, for at finde vinder holdet der skulle fortsætte i turneringen.

 

Vinder holdet bestående af Emil Ryttersgaard (3.kl.) – Sille Hansen (4.kl.) – Signe Rasmussen (4.kl.) og Lukas Birkedahl (4.kl.) tog efter følgende til

Øst mesterskaberne (for Sjælland, Lolland, Falster) i Farum Arena d. 8. februarhvor der blev spillet Øst finale mod Jyderup SFO.

 

Med Flotte vinder bluser fra Øst mesterskaberne, var turen så kommet til den store finale i Odense Idrætshal. – De Jyske vinder fra Hjørring dukkede aldrig op, så det blev et finale opgør mellem sjællændere og fynboer.
Stillinge børnene spillede op til deres absolut bedste, der var fuld koncentration og fight på fra første bold, og halvvejs i hold kampen, der består af 8 singler, 2 mix doubler, 1 pige og en drenge double, havde man en fornemmelse af at sejren var til at ane i horisonten! Slut resultatet blev enfornem (10-2) sejr til os efter rigtigt flot bordtennis.

 

Bordtennis unionens mand roste efterfølgende begge hold for en rigtig flot og ihærdig indsats. - Han sagde han i fulde drag havde nydt at se de mange gode kampe, - ja det var jo faktisk meget sjovere at se børnene spille kampe, end senior spillerne!

 

Efter følgende var der præmie overrækkelse på podiet ved finale bane 1, - medsuper flotte præmier til begge hold. - Vores børn fik guld medaljer, bordtennis bat, sports tasker, kasketter, blomster og et mini bordtennis bord i præmie.

 

Vi sluttede fælles af i hallens cafe, sammen med vores modstander hold, hvor Dansk Bordtennis Union var vært for en frokost med dejlige sunde sandwich og drikkelse til spillere og ledere.

 

Så efter en super dupper dag i hallen, med nogle gode og sympatiske modstandere, var humøret bare helt i top, da spillere, søskende, venner, familie og ledere tog turen tilbage med en slikpose over bæltet til ”djævle øen”.

Bordtennis er jo en pragtfuld sportsgren, – og man bliver jo ikke ligefrem ked af at vinde!

 

Mange gode bordtennis hilsner fra SFO Fristedet / Stillinge Skole

Jørgen Grønne Jørgensen

 

 

 

 

2. december 2014

 

Slagelse – SFO kommunemester i bordtennis for hold

 

Sidste år startede BTK Slagelse (Bordtennis klubben Slagelse) og SFO Fristedet fra Stillinge Skole et samarbejde op omkring verdens hurtigste spil – bordtennis.

 

SFO Fristedet har i snart mange år spillet masser af bordtennis, og arrangeret mangebordtennis stævner i Stillinge hallen for egne og andre SFO børn i kommunen, så et samarbejde med den aktive bordtennis klub i Slagelse, og deres mange årrige initiativrigeformand Henrik Andersen lå lige til ”højre hånden”.

 

Samarbejdet udmøntede sig første gang foråret, hvor BTK Slagelse en lørdag i marts,arrangerede SFO mesterskaberne i deres klub lokaler ved Antvorskov hallen, for SFO børn og egen medlemmer af bordtennis klubben.

 

Næste arrangement i kæden, er en del af et landsdækkende initiativ,

SFO Kommunemesterskaberne i bordtennis for hold, - for børn op til 11 år.

 

Her skal der først kæmpes om Kommunemesterskabet i de enkelte Kommuner.

- Inden udgangen af januar skal der spilles kampe i regioner mellem flere Kommunemestre.

- Næste step er SFO Øst Kommunemesterskaberne i Farum Arena d. 7-8. februar.

- Eman dygtige nok, slutter man af i Odense idrætshal, med at spille om DM for

SFO Kommunemestre. (Samtidig med der spilles om DM for senior.) 

 

BTK Slagelse var i denne uge så vært for Kommunemesterskaberne i Slagelse Kommune.

Her var en hel dag fra kl. 8.00 til 15.00, afsat til formålet og en anderledes skoledag, for de

SFO’er / Skoler der ønskede at deltage.

 

Lad det være sagt med det samme, ”der var bare fulddrøn på fra start til slut”.

En rigtig herlig dag, med aktive børn og masser af bordtennis og socialt samvær.

Når der var kamp pauser var der mulighed for at gå i ”spille hjørnet”, og prøve alle de ny indkøbte spændende spil: Uno, Skak, Stratego, Spejlæg, Master mind m.v. der var købt ind tilat indviet på dagen.

 

For at få så jævnbyrdige kampe som muligt, var børnene inddelt i 4 turneringer efter niveau.

I hver række blev der kæmpet om Kommune mesterskabet, pokal guld søl og bronze medaljer. De børn der ikke nåede mellem de 3 bedste i rækken, blev ikke snydt, men fik en flot erindrings medalje med et smilende ansigt på.

Hver holdkamp bestod af 12 kampe: - 6 singler, 4 doubler og 2 mix doubler.

 

SFO Kommunemestrene blev følgende:

 

1-2. kl. B-rækken.

 

Nr. 1. Emma L. Vognsen – Rasmine P. Hellmers – Tino H. Christensen – Daniel R. Lock

        SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

Nr. 2. Sacha P. Hedengaard – Karin Brothagen – Lucas D. Houmølle – Harald L. Christensen

        SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

Nr. 3. Laura R. Lock – Caroline Grønhøj – Ronja F. Christiansen – Silas W. Albertsen

        SFO Fristedet / Stillinge Skole.    

 

1-2. kl. A-rækken.

 

Nr. 1. Sara B. Madsen – Mathilde H. Andersen – Malthe B. Knudsen – Waldemar H. Buchwald

        SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

Nr. 2. Mille M. Andersen – Frida H. Olsen – Mateo P. Engsager  Daniel H. Andersen

        SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

Nr. 3. Laurits P. Jensen – Kasper k. Jacobsen – Adam B. Christensen – William M. Eriksen

        SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

 

3-4. kl. B-rækken.

 

Nr.1. Bjørg M. Guldbirk - Christian Thomassen – Luka Stendal – Mathias Rothmann

       SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

Nr. 2 Freya K. Magnussen – Alice Petersen – Mads B. Knudsen – Peter Hansen

       SFO Fristedet Stillinge Skole.

 

Nr. 3 Cecilie P. Hedengaard  Alice J.B.M. Petersen – Mikkeline Glad – Cecilie Larsen

       SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

 

3-4. Kl. A-rækken.

 

Nr. 1. Signe G. Rasmussen – Sille Hansen – Emil B. Ryttersgaard – Lukas Birkedahl

        SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

Nr. 2. Xander K. Skovhave – Rasmus Kristiansen – Mikkel L. Vognsen – Magnus B. Knudsen

        SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

Nr. 3. Emma C.L. Darlslund – Ida S. Aagerup *4 spiller syg.

        SFO Fristedet / Stillinge Skole.

 

*Finale kampen i 3-4. A-rækken sluttede (6-6), - sæt scoren var også helt lige, så der måtte tælles point for samtlige kampe for at finde vinderen, - så det var ”uhyggeligt spændende”!

 

Henrik Andersen og BTK Slagelse næste svære opgave bliver at udvælge 4 spillere, - 2 piger og 2 drenge blandt mange talentfulde spillere, der skal forsvare Slagelse kommunes ære videre i turneringen.

 

 

Mange gode bordtennis hilsner Jørgen Grønne Jørgensen SFO Fristedet / Stillinge Skole.